Home » Products » Autonics » BJ300-DDT-C
BJ300-DDT-C Diffuse Photoelectric Sensor: Detects objects up to 300mm away. Selectable light or dark operation, NPN output. 12-24 VDC power.
BJ300-DDT-C
Sensor, Photo, Diffuse, 300mm Sensing distance, Connector Type, Light & Dark On, NPN Output, 12-24 VDC
Datasheet
Category: Autonics Tags: autonics, photo electric, sensor
  • Technical Filters
Additional information
Sensing Range
30 cm
Sensor Type
Photoelectric
Voltage
12V, 24V
Polarity
NPN
Related products
  • ACS712 Current Sensor- 20A
    ACS712 Current Sensor- 20A